All filters
This tiger-inspired 0.83 carat diamond pendant crafted in 14K gold effortlessly blends boldness and elegance. Feel the aura of power and showcase your fierce and daring personality by flaunting this pendant on your neckline this festive season.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000728219 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.38 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.91 carat
|
| Gold Value | ₹55,085(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹75,777 |
| Making Charge | ₹12,429 |
| GST (3%) | ₹4,299 |
| Total Price | ₹1,47,590 |