All filters
This 0.29 carat diamond pendant, crafted in 14K yellow gold, brings a fresh twist to tradition. A graceful square frame curves into an elegant swirl, crowned with a floral diamond cluster at the centre. Playful yet poised, it adds a hint of charm to your everyday gold staples.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000593948 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹30,392(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,760 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹1,876 |
| Total Price | ₹64,401 |