All filters
Just like there is no charm equal to the tenderness of heart, the artistic appeal of this mesmerizing diamond ring by Senco is second to none. The artistic heart motif is beautifully designed with 0.21 carat diamonds in 18K gold, making it look more appealing. The design is elegant, just like the strong connection you share with the love of your life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675664 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹17,047(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,612 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹1,348 |
| Total Price | ₹46,266 |