All filters
This artistic diamond pendant in 18K gold is beautifully encrusted with a 0.2 carat spherical diamond in the centre of a swirled pattern. It is designed with a sleek charm for minimalist women who prefer to stand out in a crowd.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675377 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹36,000 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,564 |
| Total Price | ₹53,668 |