All filters
This artistic 0.08 carat diamond ring is crafted in 18K rose gold by giving a contemporary twist to the conventional spherical pattern. The myriad of diamonds adorning its surface and the simplicity of the design makes it a good choice for a dinner date.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000683763 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.09 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,480 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹738 |
| Total Price | ₹25,322 |