All filters
Embrace your unique personality with these innovatively designed 0.4 carat diamond hoop earrings. Crafted in 14K rose gold, the artistic vine pattern is sure to leave a lasting impression.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000696997 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.44 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹40,960 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,321 |
| Total Price | ₹79,680 |