All filters
Soak in the magic of three with these artistic diamond drop earrings designed with three petal patterns. It reflects the alluring journey of a flower from a bud to full bloom with 0.31 carat diamonds encrusted in 14K gold. The array of diamonds in these diamond drop earrings makes it the ideal gift to express your feelings for your lady love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000584800 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.72 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹49,387(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,040 |
| Making Charge | ₹11,267 |
| GST (3%) | ₹2,601 |
| Total Price | ₹89,295 |