All filters
Inspired by the symbol of purity, this 0.04 carat diamond bracelet is crafted in 14K gold with a sleek and artistic lotus pattern in the centre. The symbol of strength and resilience is encrusted with shimmering diamonds that add to its shine.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000724870 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.052 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.04 carat
|
| Gold Value | ₹17,717(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹3,520 |
| Making Charge | ₹4,495 |
| GST (3%) | ₹772 |
| Total Price | ₹26,504 |