All filters
These 0.45 carat diamond hoop earrings crafted in 18K gold are inspired by perfect leaf patterns and have an artistic charm. It is a fabulous adornment you can flaunt throughout the day and turn your monotonous days into memorable ones.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000639888 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | JK-SI |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,223 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,826 |
| Total Price | ₹96,994 |