All filters
A beautiful blend of heritage and high fashion, these earrings showcase the raw, organic charm of Polki diamonds paired with a dramatic cascade of ruby-hued drops. The intricate design balances traditional craftsmanship with contemporary elegance, making them a striking accent for both modern gowns and classic sarees.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000862178 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 8.1 g
|
| Diamond Quality | HI-I1-I2 |
| Diamond Weight | 1.58 carat
|
| Stone Weight | 7.59 carat
|
| Gold Value | ₹69,936(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹63,200 |
| Stone Value | ₹71,104 |
| Making Charge | ₹23,475 |
| GST (3%) | ₹6,832 |
| Total Price | ₹2,34,547 |