All filters
Give a better direction to your life with this 0.53 carat men diamond ring designed with numerous arrow patterns in 18K gold. The spherical diamond in the centre has a lot of shine, making the ring look perfect in every way.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000700244 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.83 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.58 carat
|
| Gold Value | ₹64,533(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹86,510 |
| Making Charge | ₹11,461 |
| GST (3%) | ₹4,876 |
| Total Price | ₹1,67,380 |