All filters
Radiate confidence with this minimalist Aries pendant, accented by 0.016 carat diamonds, crafted from ceramic and framed in 14K rose gold. A celestial connection to your star sign, it symbolizes the Aries€™ unwavering determination and dynamic energy.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000733743 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 0.88 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.02 carat
|
| Gold Value | ₹7,598(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹1,408 |
| CERAMIC | ₹150 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹384 |
| Total Price | ₹13,165 |