All filters
A play of form and sparkle defines these diamond drop earrings, designed with a sculpted silhouette and layered brilliance. Set on a diamond-accented stem in gold, they lend effortless grace to festive and evening looks.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000860267 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.46 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹21,240(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,640 |
| Making Charge | ₹5,270 |
| GST (3%) | ₹1,535 |
| Total Price | ₹52,685 |