All filters
Adorn yourself with a symbol of longevity and resilience with this exquisite necklace, featuring 0.28 carat sparkling diamonds in 14K rose gold. The captivating ginkgo leaf pendant, inspired by nature€™s beauty, is accented with a delicate touch of precious pink sapphires. Perfect for those who appreciate a blend of nature-inspired design and modern aesthetics. Please Note :-The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000778386 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.9 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Stone Weight | 0.1067 carat
|
| Gold Value | ₹25,039(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,520 |
| Stone Value | ₹834 |
| Making Charge | ₹6,104 |
| GST (3%) | ₹1,665 |
| Total Price | ₹57,162 |