All filters
Just like the beauty of a flower is found in its petals, the appeal of these diamond studs lies in the diamond within the floral motifs. To render these diamond studs a contemporary touch, the five petals are created with an abstract design. These diamond studs with 0.03 carat diamonds encrusted in 18K gold will make you feel like an angel even if you pair them with casual tees.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000584153 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.03 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹2,723 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,084 |
| Total Price | ₹37,214 |