All filters
This GemEx certified solitaire ring crafted in 18K rose gold has a specially crafted lotus prong setting, making it a signature of 'Perfect Love'. The 0.24 carat perfectly-cut heart and arrow solitaire shines with maximum brilliance and scintillation.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000764500 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | G-VVS |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹30,440(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹50,160 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹2,593 |
| Total Price | ₹89,013 |