All filters
Even simple foliage pattern looks attractive through the hardwork of our karigars and their skills are best reflected in this alluring diamond ring. Resembling a lotus leaf motif, the numerous diamonds outlining the pattern and the beautiful gold wire work in the middle lend this piece of jewellery a magnificent appeal. Slide this diamond ring on your finger to transform your simple look into something astonishing during the festive season.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000659942 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Gold Value | ₹16,146(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,676 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,083 |
| Total Price | ₹37,162 |