All filters
Even simple droplet-shaped diamond studs can help you project a stunning look if they have a few diamonds studded in the right place. This one has a bigger diamond at the top and a few ones at the lower part so every woman can flaunt it as they want. Pair these diamond studs encrusted with 0.19 carat diamonds in 14K gold with a gorgeous saree at social gatherings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000626231 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,960 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹882 |
| Total Price | ₹30,268 |