All filters
Expressing your love will become easier with this 0.09 carat diamond bracelet crafted in 14K rose gold. The sleek yet stylish design is complemented with a dangling heart motif encrusted with a heart-shaped ruby.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000733343 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Stone Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,216 |
| Stone Value | ₹330 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,000 |
| Total Price | ₹34,317 |