All filters
The beauty of this aesthetic diamond pendant lies in the numerous sparkling diamonds encrusted in V motifs to create this masterpiece. This diamond pendant has a high sheen and the polished look can accentuate the appeal of your casual attire with shine and grace. If you love contemporary jewellery, make sure you add this diamond pendant to your jewellery collection.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000662005 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,798 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,117 |
| Total Price | ₹38,321 |