All filters
This elegant chain pendant features 0.1 carat diamonds, set in 14K yellow gold, and is adorned with a captivating evil eye design. A perfect blend of style and protection, it€™s designed to elevate everyday wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000774616 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Stone Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,800 |
| Stone Value | ₹110 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹981 |
| Total Price | ₹33,662 |