All filters
Highlighting the skills of our artisans, this 0.26 carat diamond ring is crafted with heart-shaped filigree designs in 14K rose gold. The artistic charm of this masterpiece and detailed karigari will add to your traditional charm and give your attire the much-needed grace.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000659775 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,000 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹1,711 |
| Total Price | ₹58,743 |