All filters
These 0.13 carat diamond drop earrings with artistic triangular patterns will render a dash of sparkle to your office wear. Minimalistic yet dazzling, these earrings crafted with 18K gold will give your entire look a splash of elegance and delight.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000683509 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,780 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,269 |
| Total Price | ₹43,556 |