All filters
Since the beauty of a good heart always shines bright, these 0.53 carat diamond hook earrings are crafted in 14K gold with two heart patterns dangling at the bottom. Spread love wherever you go with the adorable design.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000625263 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.894 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.48 carat
|
| Gold Value | ₹24,987(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹42,240 |
| Making Charge | ₹6,093 |
| GST (3%) | ₹2,200 |
| Total Price | ₹75,520 |