All filters
Embrace the cultural essence of the evil eye with this stylish 0.13 carat diamond ring, crafted in 18K yellow gold. Highlighted by a richly toned stone centrepiece and diamond accents on either side, it seamlessly blends tradition with contemporary elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000774630 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Stone Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,440 |
| Stone Value | ₹110 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,063 |
| Total Price | ₹36,468 |