All filters
This artistic diamond pendant plays with light and shadow through its unique arrangement of “floating” vertical strips. A refined, feminine expression of modern design, it complements sleek Western outfits with ease.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000851174 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 0.9 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.06 carat
|
| Gold Value | ₹7,771(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹5,518 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹508 |
| Total Price | ₹17,422 |