All filters
This shimmering men diamond ring inspired by the beauty of sunrays is the right piece of jewellery for every man who wants to shine like the sun. A sparkling 0.45 carat diamond is encrusted in a hollow 18K circular gold pattern to create this masterpiece by Senco. Just like the golden glow of the blazing sun can add a touch of brightness to your life, the unique design of this ring will fill your life with more love and glamour.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000669525 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | JK-SI |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹38,963(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹68,462 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹3,474 |
| Total Price | ₹1,19,272 |