All filters
The sleek nut patterns known for their strength and symmetry have inspired our karigars to craft these innovative diamond drop earrings encrusted with 0.39 carat diamonds in 18K gold. A go-to accessory for women who crave a touch of unconventional flair.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000727775 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹36,120 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,852 |
| Total Price | ₹97,917 |