All filters
Featuring a textured gold band with fine linear patterns, this ring is defined by a radiant grid of brilliant diamonds. A contemporary design that balances rugged detail with polished sophistication. Ideal for transforming a man’s daytime look from laid-back to sharply put-together.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000836522 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.6 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.42 carat
|
| Gold Value | ₹22,449(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹92,000 |
| Making Charge | ₹5,535 |
| GST (3%) | ₹3,600 |
| Total Price | ₹1,23,584 |