All filters
Radiate your star presence with these 0.2 carat solitaire men€™s earrings in 18K yellow gold. Featuring a distinctive star design, the Hearts and Arrows cut diamond is precisely crafted with angular facets that enhance its luminosity and scintillating sparkle. The earrings embody exceptional diamond artistry and reflect your bold, standout personality.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTG-D000789471 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | G-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,000 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,423 |
| Total Price | ₹48,829 |