All filters
Texture becomes the statement in this titanium diamond ring designed for modern strength. The matte titanium band is carved with a woven pattern that adds depth and grip, while a central diamond cluster framed in gold introduces refined contrast. Bold yet balanced, it is crafted for men who appreciate detail, discipline, and certainty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000865325 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 0.5 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.16 carat
|
| Gold Value | ₹2,768(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,880 |
| TITANIUM | ₹8,283 |
| Making Charge | ₹4,125 |
| GST (3%) | ₹902 |
| Total Price | ₹30,958 |