All filters
Where love feels at home. This 0.11 carat diamond ring in 18K yellow gold captures the joy of romance with a whimsical heart-shaped frame. Crafted in warm gold, its a charming tribute to moments worth treasuring.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000808952 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.837 g
|
| Diamond Quality | G-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹20,334(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,450 |
| Making Charge | ₹6,157 |
| GST (3%) | ₹1,109 |
| Total Price | ₹38,050 |