All filters
The unique design of this diamond pendant is a gentle reminder that true love can bring a real sense of security to our lives. Studded with 0.39 carat diamonds in 18K gold, the circular pattern and heart motif will help you shine through simplicity.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675390 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹46,800 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,888 |
| Total Price | ₹64,792 |