All filters
A statement of quiet power and refined taste, these diamond cufflinks are crafted for the modern gentleman. Designed in rich gold, they feature a meticulously textured grid pattern, contrasted with a sleek vertical line of diamonds set in rhodium polish. Perfect for boardroom elegance, formal evenings, and timeless gifting.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCL-D000773623 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 7.8 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹67,346(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,920 |
| Making Charge | ₹14,628 |
| GST (3%) | ₹3,357 |
| Total Price | ₹1,15,251 |