All filters
This elegant 0.5 carat diamond ring set in warm 18K rose gold features a classic solitaire engagement ring and a beautifully curved diamond-accented band. Designed to complement each other perfectly, this set offers both a striking solo statement and a harmonious bridal look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000772347 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.6 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.5 carat
|
| Gold Value | ₹39,849(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹43,860 |
| Making Charge | ₹8,543 |
| GST (3%) | ₹2,768 |
| Total Price | ₹95,020 |