All filters
The delicate eyelash-like patterns render this 0.53 carat diamond ring a feminine charm, making it a desirable piece of accessory for modern women. The innovative design in 18K rose gold embraces individuality and makes a bold fashion statement.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000686431 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.58 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹53,566 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹2,463 |
| Total Price | ₹84,536 |