All filters
Crafted for the modern man, this ring features a striking emerald-cut green gemstone framed by two angular triangular diamonds, all set in sleek polished gold. A powerful choice for weddings, special occasions, or elevating everyday style with a touch of refined confidence.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000797010 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 8.3 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS |
| Diamond Weight | 0.066 carat
|
| Stone Weight | 2.2 carat
|
| Gold Value | ₹71,663(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹6,270 |
| Stone Value | ₹1,320 |
| Making Charge | ₹14,480 |
| GST (3%) | ₹2,812 |
| Total Price | ₹96,545 |