All filters
This 0.47 carat diamond drop earrings are crafted in 18K gold inspired by the intriguing temple art forms of Bishnupur. The floral design and the touch of colour highlight our emotional connection with Terracotta art.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000708554 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 6.16 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.52 carat
|
| Gold Value | ₹68,186(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹45,915 |
| Making Charge | ₹12,042 |
| GST (3%) | ₹3,785 |
| Total Price | ₹1,29,928 |