All filters
Strength takes shape in this sculpted titanium diamond ring. A matte, textured band forms a powerful base, while the hexagonal diamond centre, outlined with a subtle gold accent, adds precision and depth. Purposeful in design and controlled in shine, it’s made for men who appreciate structure, detail, and composure that doesn’t need to announce itself.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000865330 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 0.7 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.16 carat
|
| Gold Value | ₹3,875(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,880 |
| TITANIUM | ₹5,720 |
| Making Charge | ₹4,125 |
| GST (3%) | ₹858 |
| Total Price | ₹29,458 |