All filters
This men’s wide band ring features a striking gold base with a brilliant pavé-set diamond inlay, a refined fusion of classic craftsmanship and modern design. Finished with intricate filigree detailing, it’s a true symbol of strength and sophistication. Wear it with a structured Nehru jacket or a tailored black kurta set for an effortlessly elevated celebration look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000363844 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.6 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.704 carat
|
| Gold Value | ₹50,918(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹59,136 |
| Making Charge | ₹9,778 |
| GST (3%) | ₹3,595 |
| Total Price | ₹1,23,427 |