All filters
Flexibility is the key to stability and these 0.11 carat diamond studs are crafted with a ribbon pattern to celebrate the flexibility of women. Effortlessly chic, these infinity patterned earrings crafted in 18K rose gold exudes timeless beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000697000 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.85 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹42,616(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,000 |
| Making Charge | ₹9,074 |
| GST (3%) | ₹2,211 |
| Total Price | ₹75,901 |