All filters
This redefined diamond band brings a strong, masculine edge to a classic favourite. The wide, high-polish gold shank flows into a bold grid of diamonds, delivering a powerful mix of luxury and modern strength.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000836515 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.9 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Gold Value | ₹25,039(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹92,000 |
| Making Charge | ₹6,104 |
| GST (3%) | ₹3,695 |
| Total Price | ₹1,26,838 |