All filters
Make a statement that commands attention. This brooch, a striking fusion of regal heraldry and modern luxury, features a bold eagle-wing motif paired with a diamond-encrusted shield, crafted for the man whose accessories speak as loudly as he does. Elevate any formal silhouette and own the room.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTP-D000773632 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.6 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.9 carat
|
| Stone Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹56,985(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹79,200 |
| Stone Value | ₹99 |
| Making Charge | ₹12,516 |
| GST (3%) | ₹4,464 |
| Total Price | ₹1,53,264 |