All filters
Crafted in 18K yellow gold, this 0.1 carat men€™s ring features a single Hearts and Arrows cut diamond at its centre. With angular facets and scintillating brilliance, the perfectly cut diamond radiates celestial sparkle. This subtly bold design, a testament to exceptional craftsmanship, symbolizes perfect love and mirrors the profound bond shared between you and your partner.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000787674 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,290 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,228 |
| Total Price | ₹76,463 |