All filters
This contemporary men’s ring showcases a wide gold band with distinctive hexagonal diamond clusters flanking a commanding solitaire at the centre. Defined by clean lines and brilliant symmetry, it’s a bold expression of modern elegance and strength. Style it with a classic tuxedo or a crisp tailored suit to elevate formal occasions with refined flair.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000796976 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.9 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.726 carat
|
| Gold Value | ₹54,239(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹1,00,034 |
| Making Charge | ₹10,357 |
| GST (3%) | ₹4,939 |
| Total Price | ₹1,69,569 |