All filters
This exquisite diamond ring, crafted in 18K rose gold, features 0.22 carats of sparkling diamonds. The design elegantly resembles a half-butterfly wing, paired with a four-petal flower motif, also adorned with diamonds. A symbol of good fortune and joy, this ring embodies both beauty and uplifting energy.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000772295 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,360 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹1,626 |
| Total Price | ₹55,820 |