All filters
These 0.38-carat diamond men€™s stud earrings exude a fiery aura, reflecting strength and presence. Featuring Hearts and Arrows cut solitaires, each piece is crafted with precise diamond detailing and angular facets to enhance its radiance. Designed to make a statement, they demand attention while perfectly complementing the wearer€™s confident attitude.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTG-D000788021 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 0.88 g
|
| Diamond Quality | G-VVS |
| Diamond Weight | 0.42 carat
|
| Gold Value | ₹9,741(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹71,478 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹2,546 |
| Total Price | ₹87,390 |