All filters
Inspired by elemental power, this hexagonal titanium pendant is centred with a radiant diamond core surrounded by a gold motif. The design balances industrial resilience with ancient symbolism, offering a bold geometric silhouette for the modern man. It is a sophisticated statement piece that reflects clarity, discipline, and an unbreakable spirit. Wear it over a simple tee with sharp tailoring for an understated, everyday statement.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000870134 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 0.8 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.05 carat
|
| Gold Value | ₹4,428(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹4,650 |
| TITANIUM | ₹11,250 |
| Making Charge | ₹4,125 |
| GST (3%) | ₹734 |
| Total Price | ₹25,187 |