All filters
Capture the essence of springtime with this enchanting 0.14 carat diamond ring in 18K yellow gold. The delicate floral-inspired design features a cluster of vibrant pink sapphires surrounding sparkling diamonds. A beautiful expression of femininity and elegance, ideal for infusing any occasion with a hint of romance. Please Note :-The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000777307 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.8 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Stone Weight | 0.132 carat
|
| Gold Value | ₹30,994(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,760 |
| Stone Value | ₹79 |
| Making Charge | ₹5,914 |
| GST (3%) | ₹1,463 |
| Total Price | ₹50,210 |